Vánoce bez domova: Příběh pronásledované běloruské disidentky
Sociální problémy a lidská práva

Vánoce bez domova: Příběh pronásledované běloruské disidentky

· 3 min čtení · Autor: Lukáš Mareček

Smutné svátky běloruské disidentky: Agenti ji sledují, na Vánoce domů nemůže

Vánoční svátky jsou obdobím, kdy se lidé těší na setkání s rodinou, na klid a pohodu domova. Pro mnohé jsou tyto dny synonymem pro lásku, radost a společně strávený čas. Avšak ne všichni mají to štěstí. Příběh běloruské disidentky, která se kvůli politickému pronásledování nemůže vrátit domů na Vánoce, nám připomíná, že svoboda a bezpečí nejsou samozřejmostí.

Tato mladá žena, která si přeje zůstat v anonymitě z obavy o svou bezpečnost a bezpečnost své rodiny, opustila Bělorusko po prezidentských volbách v roce 2020, které vyvolaly rozsáhlé protesty a byly široce kritizovány za případné volební podvody a represe ze strany státních autorit.

"Když jsem se aktivně zapojila do protestů, brzy jsem se stala terčem vládních sil," říká s nostalgií v hlase. "Bylo mi jasné, že pokud zůstanu, riskuji nejen svou svobodu, ale možná i život."

Po útěku z Běloruska našla útočiště v sousední zemi, kde žije v relativní bezpečnosti, ale stále pod neustálým dohledem. "I zde cítím, že mě sledují. Občas vidím podezřelé postavy poblíž mého bydliště, a nejsem si jistá, zda to jsou místní agenti nebo ti běloruští," vysvětluje.

Vánoce jsou pro ni obzvláště těžké. Zatímco její přátelé a sousedi zdobí stromečky a připravují sváteční večeře, ona se snaží udržet kontakt se svou rodinou prostřednictvím videokonferencí a sociálních sítí. "Je to smutné," přiznává. "Vánoce byly vždycky časem, kdy jsme byli všichni spolu. Nyní, když vidím svou rodinu jen přes obrazovku, cítím se ještě izolovanější."

Přestože je daleko od domova a žije v neustálém strachu, neztrácí naději. "Věřím, že jednou se situace v Bělorusku změní a já budu moci bezpečně žít ve své zemi. Do té doby musím zůstat silná, nejen pro sebe, ale i pro ty, kteří zůstali a bojují," říká odhodlaně.

Její příběh je připomínkou, že svátky nejsou pro všechny stejně radostné a že svoboda vyjadřování a bezpečný přístup k vlastnímu domovu jsou práva, která nelze brát jako samozřejmost. V době vánoční, kdy je zdůrazňován mír a pochopení, bychom měli mít na paměti ty, kteří se nacházejí v situacích, kdy tyto základní lidské hodnoty jsou jim upírány.

LM
Politika, bezpečnost 613 článků

Lukáš je zkušený komentátor a analytik zaměřený na politiku a bezpečnostní témata, sledující aktuální dění doma i ve světě.

Všechny články od Lukáš Mareček →

Další z archivu – Sociální problémy a lidská práva

Zobrazit vše →
Konec obdivu k USA: V Kodani protesty proti Trumpově politice
Sociální problémy a lidská práva

Konec obdivu k USA: V Kodani protesty proti Trumpově politice

Protesty v Miláně: ICE na Olympiádě 2026 vyvolává obavy
Sociální problémy a lidská práva

Protesty v Miláně: ICE na Olympiádě 2026 vyvolává obavy

Zatčení novináře v Minnesotě: Alarmující signál pro svobodu tisku?
Sociální problémy a lidská práva

Zatčení novináře v Minnesotě: Alarmující signál pro svobodu tisku?

Tragédie: Dívka plánovala střelbu s AI, systém selhal
Sociální problémy a lidská práva

Tragédie: Dívka plánovala střelbu s AI, systém selhal